حلال ساروج حلال ساروج .

حلال ساروج

لينك


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۹ تير ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۲۴:۳۵ توسط:حلال ساروج موضوع: نظرات (0)

كتراك اصلي 30 دقيقه اي

كتراك اصلي 30 دقيقه اي

 

كتراك يك ماده شيميايي بدون انفجار مي باشد كه با خاصيت هاي شيميايي كه در فرمولاسيون خود دارد با آب واكنش مي دهد و به عبارتي فعال ميشود .تركيب كتراك وآب بدون هيچ دود و يا آتش مي باشد و كارايي آن در تخريب سنگ و يا بتن همانند ماده انفجاري مي باشد با اين تفاضل كه دود،آتش،ارتعاش صداي مهيب،زمين لرزه و پرت شدن سنگ ريزه هاي خطرناك به اطراف نميشود.و از همه مهمتر از اين پودر منبسط شونده را مي توان در مناطق مسكوني و شهري كه استفاده مواد منفجره در آنجا ممكن نيست استفاده كرد.

كتراك امروزه در معادن براي تخريب به دليل كارايي بالاي آن و ارزان قيمت بودنش مورد استفاده است و چون آسيبي چنداني به محيط زيست وارد نمي كند مي توان گفت يك ماده شيميايي سازگار با محيط زيست ناميد.كتراك با منبسط شدن درون حفره هاي سنگ هاي عظيم و يا بتون ها باعث  تخريب و خرد شدن آن ها مي شود به نحوي كه زماني پودر كتراك و آب را مخلوط ميكنيد واكنش شيميايي آغاز ميشود كه باعث افزايش حجم ماده دوغابي مي شود و با فشار سنگين كششي آن به ديواره هاي سنگ و يا بتون باعث ايجاد تنش سنگين در بين ديواره ميشود و درنهايت باعث خرد شدن سنگ يا بتون مي شود.

كتراك اصلي 30 دقيقه اي

مزاياي اصلي اين ماده مي توان به چند مورد اشاره كرد:

 

1)ماده شيميايي كتراك باعث دود،آتش ،صداي انفجار،زمين لرزه و يا پرتاب شدن سنگ به اطراف نميشود كه همين امر باعث  امتياز ويژه اين محصول مي باشد كه از اين پودر منسط شونده در مناطق مسكوني و مكان هايي كه ايجاد ارتعاش سنگين ممنوع است. مثل اماكن عمومي،بيمارستانها،مدرسه و مناطق حساس به انفجار و آتش كه محل گذر خط لوله گاز و يا برق مي باشد به آساني استفاده كرد .

2)سمي نبودن كتراك براي محيط زيست كه باعث بر هم نخوردن شرايط عادي محيط زيست نشود و آسيب هاي جدي مثل مواد منفجره وارد نميكند.

3)قيمت به صرفه آن نسبت به مواد انفجاري كه يك نكته كليدي در اين پودر منبسط شونده مي باشد و هزينه تخريب را كاهش مي دهد.

4)استفاده آسان بدون احتياج به نيروي متخصص برخلاف مواد انفجاري كه مي توان با آموزش كوتاه مدت از موارد ايمني و نحوه استفاده از كتراك مورد استفاده قرار بگيرد.

5)حمل و نقل آسان آن نسبت به مواد منفجره پر خطر كه از هر احتمال آسيب جلوگيري ميكند.

معايب استفاده از كتراك:

1)با وجود يك محصول جديد و كاربردي در بازار بسياري دست به توليد اين پودر منبسط شونده (كتراك) زده اند.كه با نداشتن دانش كافي باعث توليد محصولي بي كيفيت شده اند و روانه بازار كرده اند اين پودر شيميايي با در نظر نگرفتن نكات ايمني هنگام توليد باعث آسيب رساندن به مصرف كننده مي شود  به نحوي كه با در نظر نگرفتن  نكات ايمني باعث پديدار شدن مشكل هاي جدي در اين پودر منسط شونده ميشود. به صورتي كه در مناطق گرمسير باعث واكنش سريع كتراك با آب ميشود و سرعت واكنش شيميايي بالا مي رود و باعث افزايش حجم آني در درون سنگ و يا بتون مي شود كه از جمله خطر هاي آن پرتاب شدن سنگ ريزه ها ميشود كه به مصرف كننده آسيب وارد ميكند و در مناطق سردسير با كاهش كارايي آن در اصل كاهش افزايش حجم پودر منبسط شونده براي خرد كردن را كاهش مي دهد و از روي ديگر باعث افزايش زمان بهر برداري مي شود كه زمان استفاده از كتراك را بالا ميبرد .

كتراك اصلي 30 دقيقه اي

نحوه استفاده كتراك:

 

كتراك با آب نسبت معيني براي مخلوط شدن و استفاده دارد به طوري كه براي 3كيلو گرم از پودر منبسط شونده(كتراك) به 1ليتر آب احتياج داريم  كه بايد آن هارا درون ظروف پلاستيكي تميز تركيب كنيم و دماي آب مورد استفاده براي تركيب با كتراك ميتواند بين 7تا 25 درجه سانتي گراد باشد كه كارايي پودر منبسط شونده در اين حالت به بالاترين سطح كيفي خود مي رسد.

ايمني كتراك:

وقتي كه كتراك با آب مخلوط مي شود باعث توليد گاز مي شود كه به قرينه چشم آسيب مي زند و براي جلوگيري از آسيب هاي ناشي به مصرف كننده توصيه ميشود كه از عينك هاي شيشه ايي مخصوص استفاده شود كه از وارد شدن آسيب جبران ناپذير به چشم جلوگيري كنيد .

اين پودر منبسط شونده(كتراك) كه كتراك 30 دقيقه اي است مي توان به جرات گفت كه با كيفيت ترين پودر منبسط شونده در بازار است .كه از زمان مخلوط آن با آب 30 دقيقه زمان احتياج دارد تا صددرصد تخريب خود را انجام بدهد . اين پودر در 2 بسته 10كيلوگرمي وجمعا 20كيلو گرم تهيه و توزيع مي شود ولي بسته بندي هاي ديگري هم وجود دارد كه وزن بالاتري دارند . كتراك هايي كه بسته بندي آنها 25كيلوگرمي مي باشد كتراك هاي 2ساعته يا 12ساعته هستند كه زمان بيشتري براي اجراي عمليات تخريب سنگ و يا بتون به صورت كامل را احتياح دارد.

ميزان مصرف كتراك:

براي تخريب كامل بتن بدون آرماتور و سنگ ها به نحوي كه اطراف آن آزاد باشد در هر متر مكعب ميزان استفاده از كتراك بين 7تا 15كيلو گرم افزايش ميابد ولي در صورتي كه اطراف آن ازاد نباشد ويا ئذ زير خاك باشد ميزان استفاده از كتراك بين 20تا 50كيلوگرم افزايش ميابد و براينوع ديگر بتن كه بتن مسلح ناميده مي شود براي هر مترمكعب ار بتنمسلح ميزان استفاده از كتراك بين25تا50كيلوگرم افزايش مي يابد .

موارد كاربردي استفاده از كتراك:

استفاده از كتراك به صورت محلول مايع مي باشد براي استفاده از سنگ هايي كه پر درز و شكاف مي باشند مناسب نيست و كارايي لازم را ندارد به صورتي كه محلول مايع كتراك در بين پرز و شكاف هاي سنگ حركت كرده و باعث شكستگي هاي غير متعارف و خارج از برنامه ريزي ميشود.

كتراك اصلي 30 دقيقه اي

نحوه حفر و قرار گيري چال ها كنار همديگر در روي سنگ:

 

فاصله بين چال هاي حفر شده در روي سنگ و يا بتن در صورتي كه عمق آن 4سانتي متر باشد براي سنگ هاي سخت و مستحكم بين 10 تا 20 سانتي متر است . و براي سنگ هاي متوسط با سختي كمتر 10تا 30سانتي متر است . و همچنين سنگ ديگري كه از اين دو نوع سنگ دراي سختي كمتري است بين 15 تا40سانتي متر مي باشد . مصرف كننده پودر منبسط كننده (كتراك) مي تواند از فرمول زير براي انجام دقيق تر خرد شدگي استفاده كند.

 

ضريب *قطر چال =حداكثر فاصله چال ها (ميلي متر)

 

و همچنان ضريب را مي توان از جدول هاي مخصوص مكان هاي مختلف به دست آورد كه در سر معادن به دست مي آورند.

 

 

كتراك اصلي 30 دقيقه اي

 http://halalsarouj.ir

نمايندگي هاي فروش كتراك ، راكتن ، پانچر ، اف ال ۲ و اف ال ۳، مواد انفجاري ( تخريب سنگ ، ساروج و بتن )

بعد از مطالعه سايت حتما با مشاورين ما تماس بگيرين. بهترين روش را با توجه به شرايط شما معرفي خواهند كرد
شماره دفتر فروش و مشاوره:02166889105

نمايندگي هاي فروش كتراك ، راكتن ، پانچر ، اف ال ۲ و اف ال ۳، مواد انفجاري ( تخريب سنگ ، ساروج و بتن )
مدير فروش: 09195000156 اقاي حسيني
نمايندگي تهران: 09384791059 اقاي احمدي
نمايندگي اصفهان :09302284343 اقاي حسيني
نمايندگي شيراز: 09139614684
نمايندگي گرگان: 09198139824
نمايندگي كرج: 09057359406
نمايندگي دماوند: 09196867268


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۹ تير ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۲۴:۰۳ توسط:حلال ساروج موضوع: نظرات (0)

كتراك 12 ساعته

كتراك 12 ساعته

 

 

كتراك چيست؟

 

كتراك ماده اي غيرمنفجره به شكل پودري سفيد رنگ است كه وقتي با آب مخلوط مي كنيم به شكل دوغاب مي شود و براي تخريب سنگ و بتن به كار مي رود اين ماده درون شكافهايي كه در سنگ يا بتن ايجاد شده ريخته مي شود و با اعمال نيروي انبساط فشارباعث شكستن سنگ وبتن مي شود و بيشترين بازدهي را نسبت به مواد ديگر دارد وهمچنين به دليل ارزان بودن قيمت و سازگاري كه با محيط زيست دارد بسيار مورد استقبال معدنكاري قرار گرفته است.

كتراك 12 ساعته

مزاياي استفاده ازمواد منبسط شونده كتراك:

معمولا از كتراك در مناطق كوهپايه اي،احداث مترو واحداث تونل ها و يا معادني كه درنزديكي منازل مسكوني و يا خطوط لوله قرار دارند استفاده مي شودچون صداي مهيبي ايجاد نمي كند و خطر پرتاب شديد سنگ ندارد.

استفاده ازمواد منفجره آتش زا از نظر امنيتي مشكل ايجاد مي كند و وقت و هزينه زيادي مصرف مي كند به همين دليل استفاده از  ماده ي منبسط  شونده كتراك ترجيح داده ميشود.

آماده سازي كتراك بسيار آسان است و نياز به تخصص ومهارت ندارد وبا يك آموزش كوتاه ميتوان از اين مواد استفاده كرد.

حمل ونقل پودر منبسط شونده كتراك به خاطر بسته بندي خاصي كه دارد بسيار آسان بوده و در محل مصرف آماده شده و استفاده ميگردد.

شكل برش سنگ در معادن اهميت زيادي دارد،معمولا در عمليات انفجاري به دليل كم و زياد شدن مواد به شكل برش دلخواه نمي رسند ولي هنگام استفاده از مواد منبسط شونده چالها در راستاي برش دلخواه حفر مي شوند و شكست در راستاي چالها صورت مي گيرد به راحتي مي توان به شكل برش دلخواه رسيد.

پودرهاي منبسط شونده از مواد معدني طبيعي تشكيل شده اندكه كاملا با محيط زيست سازگار است و هيچ آسيبي به محيط زيست نميرساند.

 

معايب استفاده از مواد منبسط شونده كتراك:

 

بسياري از پودرهايي كه در ايران توليد مي شوند استاندارد نيستند: به خاطر اينكه هزينه كمتري براي توليد كننده داشته باشد استانداردهاي توليد را رعايت نمي كنند و موادي كه توليد مي كنند كيفيت مطلوب را ندارند.

معمولا در ايران از يك پودر منبسط شونده واحد در تمامي مناطق سرد وگرم استفاده مي شود وبه دليل اينكه در گرماانبساط اين پودرها سريعتر صورت مي گيرد در مناطق سرد بازدهي زماني ومالي معادن بسيار كم مي شود.

بي كيفيت بودن بسياري از اين پودرهاي منبسط شونده باعث شده كه در هواي گرم بخصوص در چالهاي سنگهايي كه در معرض آفتاب بوده اند انبساط شديد شده و مشابه مواد منفجره عمل كرده و باعث پرتاب سنگ شود.

اكثر پودرهاي منبسط شونده داخلي كيفيت ندارند و تنش فشاري محدودي دارند به همين دليل  ميزان انبساط در چالها يكنواخت نبوده و ابعاد برش متفاوتي ايجاد مي كنند كه شكل برش صاف و يكنواخت نخواهد شد.

بسياري از مصرف كنندگان ازبعضي محصولات داخلي راضي نيستند و از درد چشم و مشكلات ريوي شكايت دارند ولي بخاطر ارزان بودن قيمت از پودرهاي داخلي استفاده مي كنند

“توصيه مي شود در حين انجام كار واستفاده از اين مواد از دستكش ضد اسيد و عينك ايمني استفاده كنيدتا از خطرات چشمي وتنفسي  تا حدودي جلوگيري شود

فاصله ايمني از محل عمليات نبايد كمتر از يك متر باشد

در صورت تماس كتراك با پوست يا چشم شما سريعا با آب سرد شستشو دهيد و به پزشك مراجعه كنيد”

 

نحوه آماده سازي كتراك:

 

كتراك 12 ساعته

نسبت اختلاط كتراك به آب 3 به 1 است يعني براي 3كيلوگرم كتراك يك ليتر آب استفاده ميشود

براي تركيب اين مواد با آب بايد از ظروف پلاستيكي كاملا تميز استفاده شود

آب مورد نظر بايد معمولي باشد و ناخالصي نداشته باشد

درجه حرارت آب بين 15تا40 درجه سانتيگراد باشد

دوغاب حاصله بلافاصله بعد از آماده سازي استفاده گردد و 95%چال ها پر شود و بهتراست عمليات تخريب در اوايل روز يا بعدازظهر صورت گيرد قبل از اينكه سنگ يابتن زير نور خورشيد گرم شود

بهتراست سر سوراخها پوشيده نشود اين تصور غلط است كه مي گويند سوراخها با گوه يا چوب پوشيده شود چون فشار گاز باعث مي شود كه درپوش پرتاب شود و بسيار خطرناك است(درصورت استفاده از گوه يا چوب فاصله ايمني رعايت شود)

بهتراست بعداز ريختن دوغاب پودر گچ روي شكافها ريخته شود و مقداري آّب به طور يكنواخت روي پودر گچ پاشيده شود 1 تا 2 ساعت فرصت داده شود تا عمليات شكستن به طئر كامل صورت گيرد البته اين زمان بستگي به سختي سنگ و بتن دارد در سنگهاي سخت بايد زمان بيشتري داده شود

 

قطر چال ها:

قطر چال ها بستگي به نوع سنگ دارد در سنگهاي سخت حدود15 سانتي متر ودر سنگهاي نرمتا 50 سانتي متر باشد

فاصله بين چال ها بايد طبق اين الگو طراحي شود:

10* قطر چال = حد اكثر فاصله چال ها(ميلي متر)

فرمول محاسبه فاصله چال ها به صورت تئوريك در جدول هاي گوناگون موجود است كه اين ضريب بر اساس داده هاي تجربي معادن به دست آمده است:

ضريب * قطر چال = حد اكثر فاصله چال ها(ميلي متر)

 

بسته بندي كتراك:

كتراك 30 دقيقه اي در  2 بسته 10 كيلوگرمي

كتراك 2 ساعته در بسته هاي 20 كيلو گرمي

كتراك 12 ساعته در بسته هاي 25 كيلو گرمي (كه از اين نمونه چندين مدل در بازار داخلي وجود دارد)

 

نكات قابل توجه در هنگام استفاده از كتراك:

اگر درون چال ها گرد وغبار باشد قبل از ريختن دوغاب بايد گرد وغبار را خارج كرد

در صورت بارش باران يا برف بايد يك پوشش پلاستيكي (بعد از ريختن دوغاب) روي چال ها قرار داد

 

 

كتراك 12 ساعته

 

نمايندگي هاي فروش كتراك ، راكتن ، پانچر ، اف ال ۲ و اف ال ۳، مواد انفجاري ( تخريب سنگ ، ساروج و بتن )

بعد از مطالعه سايت حتما با مشاورين ما تماس بگيرين. بهترين روش را با توجه به شرايط شما معرفي خواهند كرد
شماره دفتر فروش و مشاوره:02166889105

نمايندگي هاي فروش كتراك ، راكتن ، پانچر ، اف ال ۲ و اف ال ۳، مواد انفجاري ( تخريب سنگ ، ساروج و بتن )
مدير فروش: 09195000156 اقاي حسيني
نمايندگي تهران: 09384791059 اقاي احمدي
نمايندگي اصفهان :09302284343 اقاي حسيني
نمايندگي شيراز: 09139614684
نمايندگي گرگان: 09198139824
نمايندگي كرج: 09057359406
نمايندگي دماوند: 09196867268

http://halalsarouj.ir


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۹ تير ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۲۳:۳۸ توسط:حلال ساروج موضوع: نظرات (0)